Rys och Mys veckan invigdes med dans och dimma
Dimman över stan gav en extra effekt åt den spännande Rys och Mys veckan, som ägde rum under höstlovet. Under invigningen kom de allra yngsta i stämning med hisklig ansiktsmålning och dunkande trolldisco på Varbergs torg.
I nio dagar under hela höstlovet, pågick Rys och Mys, en aktivitet som bygger på spelet mellan ljus och mörker och som förvandlar Varberg fästning och torg till en förtrollad värld. En upplevelse för alla, men framför allt barnfamiljer, där besökarna kan vandra omkring mellan olika installationer i fästningen.
Och som ytterligare ett inslag i vårt pågående 75-årsfirande tog Team Varbergs Bostad tillsammans med Varbergs Fastighets AB hand om de allra yngsta när Rys och Mys veckan invigdes. Det blev genast lång kö till Varbergs Bostads skickliga ansiktsmålare och full fart på trolldiscot med dansgruppen Diversity på Varbergs torg. Glada barn skuttade omkring med ansikten som utstrålade mera Rys än Mys till discomusiken. Fast de verkade tycka det var mysigt ändå!
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Årets första familjedag blev succé på Håsten
Fint väder, mycket folk, hoppborgar, korv och bröd, bin och Bivar, tjo och tjim – och mycket, myc...
-
Kul BoIS-träning med fotbollskunniga femmor
20 elever från femte årskursen på Ankarskolan fick chansen att träna med idolerna i BoIS. - Myc...
-
Överenskommelse gällande postutdelningen på Håsten
Varbergs Bostad och Postnord har nått en överenskommelse gällande postutdelningen på Håsten.
-
Varbergs Bostads årsredovisning 2022
Ta del av vår senaste årsredovisning här.
-
MOA-mässan gav yrkestips åt Varbergs åttondeklassare
130 yrken i cirka 50 olika branscher var representerade under MOA-mässan i slutet av mars. Team V...
-
”Alltid bra att kunna ge första hjälpen!”
En gång var Ellen Pettersson med om att försöka hjälpa två medvetslösa personer: - Det gick bra ...