Vårt nybygge på Sörse är ett av Sveriges bästa!
Varbergs Bostads nybygge på Västra Sörse är nominerat till ett av fastighetsbranschens finaste priser – Kundkristallen. Det innebär att projektet kan utses till den bästa nyproduktionen i hela landet under 2019.
Priset Kundkristallen delas ut av kundundersökningsföretaget AktivBo. Vinnare utses för både bostäder och lokaler i olika kategorier. Urvalet baseras på hyresgästundersökningar och benchmarkjämförelser för drygt 300 bostads- och fastighetsföretag.
Varbergs Bostad har varit nominerade till Kundkristallen två gånger tidigare. 2015 i kategorin ”Bästa serviceindex” och tre år tidigare fick bolaget en utmärkelse för högsta förvaltningskvaliteten inom kategorin ”Kontorslokaler”.
Den här gången är det alltså Varbergs Bostads största nybyggnadsprojekt i modern tid som uppmärksammas på riksplanet. Då med fokus på nybyggnationerna på Västra Sörse, som också är en del av bolagets satsning på att utveckla hela Sörse till en ny attraktiv stadsdel. Varbergs Bostad är ett av tre bolag som är nominerade till Kundkristallen i kategorin ”Bästa nyproduktion”.
-Vi är både glada och stolta över den här nomineringen. Vår stora nyproduktion på Sörse betyder väldigt mycket både för oss som företag och för hela Varberg. Att nomineringen bygger på vad hyresgästerna tycker om vårt arbete känns givetvis extra betydelsefullt. Det stimulerar oss till att hela tiden söka nya vägar för att kunna göra en ännu större insats i utvecklingen av framtidens Varberg, säger Varbergs Bostads VD Ulf Hofstedt.
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Skratt, spänning och hög igenkänning på nostalgisk stadsvandring
Nästan tvåhundra förväntansfulla hyresgäster välkomnades in i värmen på Varbergs teater denna kyl...
-
Rys och Mys – när hela Varberg lyser upp i höstmörkret
När mörkret sänker sig över Varberg, tänds ljuset upp för en magisk höstlovsvecka i stadskärnan. ...
-
Fotboll och engelska med Varbergs BoIS
Förväntan låg i luften när eleverna i klass 6A på Almers skola bytte skolbänk mot konstgräs och k...
-
Tack Ingegerd – och alla ni andra i Läjet – för att ni kom på vår grillkväll!
En kväll i solen med korv och bröd i handen är ett fantastiskt sätt att umgås och ha kul en stund...
-
Familjedagen på Brunnsberg – ett minne för livet
Mormor Kine tog med barnbarnet Liv på äventyr – och vilken dag det blev! Brunnsberg fylldes av ak...
-
Utflykten gav mersmak
Drygt 60 förväntansfulla hyresgäster tog plats i bussarna som rullade ut på tur i vårt natursköna...