Teater i trädgården mitt i vintern
Det blev en annorlunda eftermiddag denna vintriga tisdag i Apelvikshöjds trädgård. Två skådespelare från Teater Halland underhöll med en föreställning som belönades med glada skratt och värmande applåder.
I trädgården hade en mycket enkel scen ställts upp och den coronaglesa publiken satt i medhavda trädgårdsstolar med tjocka jackor, mössor och filtar runt benen. De båda skådespelarna Veronica Dahlström och Anna-Carin Henricsson bjöd på sång, musik och härligt rolig dialog, om livet i en trädgård med anspelning på den rådande pandemin och vår längtan till en normal vardag.
- Det var jättebra, riktigt roligt. Och väldigt fin sång, tyckte Annie Larsen, som berättade att en av hennes grannar kläckt idéen att beställa föreställningen.
- Ja, hon tyckte att vi borde hitta på något i dessa trista tider. Och teatern var med på noterna. Det var ju viktigt att vi kunde göra föreställningen coronasäker och det tycker jag att vi lyckades med.
HÖGST ÅTTA I PUBLIKEN
Föreställningen ”Vad väntar vi på” ingår i en rad föreställningar som Teater Halland alldeles gratis erbjuder allmänheten att boka under perioden 8 – 19 februari när själva teaterverksamheten ligger nere. Allt med förbehållet att publiken bara består av åtta personer.
Och Anna-Carin Henricsson var nöjd efter framträdandet i trädgården:
- Jättetrevligt. Så skönt att få komma ut och möta vår publik. Den här satsningen har verkligen gått hem. Vi är fem grupper om två i varje som ger 4 – 6 föreställningar under den här perioden. Allt är fulltecknat och det är vi väldigt tacksamma för.
KALLT MINNE FÖR LIVET
För publiken i trädgården blev det ett annorlunda och lite kylslaget minne för livet.
- Vilken fantastiskt trevlig eftermiddag vi fick tillsammans med skådespelarna mitt i vintern. Vi har annars haft mycket roligt i vår trädgård innan pandemin slog till, berättar Annie Larsen.
- Det är ju naturligtvis huvudsakligen under sommarhalvåret, som vi träffats här. Vi har grillat och haft trevliga sammankomster, men det är nog inte många som vet att trädgården är till för alla, inte bara för oss som bor här. Alla är välkomna! Passa på nu så snart det blir vår. Här är så fint även om det inte bjuds på teater.
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Glad påsk från Håstens Terrasser
Påskfest med Janssons frestelse, ägg, prinskorv, köttbullar, potatis, lax, goda röror och sill i ...
-
VIP- och WOW-känsla när Göthriks sjätteklassare tränade med HK Varberg
De tjugotre sjätteklassarna från Göthrik skola fick en stor upplevelse när de klev in på HK Varbe...
-
WIC:s damer gav serieledarna en tuff match! Vi hejade på!
Superderbyt gick till förlängning och WIC:s damer gjorde en jätteinsats mot serieledarna Pixbo IB...
-
Seniormässa med glittrigt schlagertema
Tusentals pigga pensionärer besökte Seniormässan på Arena Varberg och fick en spännande dag med f...
-
Hyrorna för 2025 är klara
Varje år förhandlar Varbergs Bostad hyrorna med Hyresgästföreningen. För 2025 kom vi, Varbergs Bo...
-
Mod, karriärvägar och framtidsdrömmar på studentevent i Halmstad
Arbetsmarknadsmässan är ett stort och socialt karriärkalas för unga människor som snart är redo f...