Glada hyresgäster firade Åkaren-pris!
Varbergs Bostad vann ”Byggnadspriset 2021” för Kvarteret Åkaren – och det firade vi på onsdagseftermiddagen, just när regnet upphörde och solen tittade fram. Ett 50-tal glada hyresgäster flockades på innergården och mumsade på ”vräkiga wraps” från Prebens Foodtruck.
– Jättetrevligt! Det här uppskattas verkligen! Vi gillar verkligen att bo här!
Varbergs Bostads personal fick massor av positiva kommentarer från hyresgästerna, som lät sig väl smaka av wraps och läsk. Att bjuda in till en lite annorlunda ”after work” för att fira priset till Åkaren var populärt.
– Det var inte bara det att alla gillade vårt initiativ, utan vi fick också höra hur bra man tycker det är att bo på Kvarteret Åkaren. Extra roligt är det att få så många kommentarer från hyresgästerna om själva boendet, säger Varbergs Bostads Beatrice Gunnarsson.
– Många har också fått höra från vänner och bekanta hur fint man tycker det är med alla inslag från 40- och 50-talet.
I juryns motivering till priset lyftes också just detta fram:
”Husen har nämligen återställts till ett toppmodernt boende i 40- och 50-talstappning. Med mängder av tidstrogna inslag från den perioden i kombination med allt det som krävs av ett bra och hållbart boende på 2020-talet.”
Kvarteret Åkaren byggdes 1947. Varbergs Bostad totalrenoverade 31 lägenheter och lät 50-talet flytta in igen. Retro och tidstypiskt i minsta detalj, men med modern standard i allt. Läs mer på www.kvarteretåkaren.se Länk till annan webbplats..
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
WIC:s damer gav serieledarna en tuff match! Vi hejade på!
Superderbyt gick till förlängning och WIC:s damer gjorde en jätteinsats mot serieledarna Pixbo IB...
-
Seniormässa med glittrigt schlagertema
Tusentals pigga pensionärer besökte Seniormässan på Arena Varberg och fick en spännande dag med f...
-
Hyrorna för 2025 är klara
Varje år förhandlar Varbergs Bostad hyrorna med Hyresgästföreningen. För 2025 kom vi, Varbergs Bo...
-
Mod, karriärvägar och framtidsdrömmar på studentevent i Halmstad
Arbetsmarknadsmässan är ett stort och socialt karriärkalas för unga människor som snart är redo f...
-
Bästa grannen 2025: Sonja Bengtsson, 84 år
En omtänksam, vänlig och osjälvisk kvinna att räkna med i vardagliga och extraordinära situatione...
-
Varbergs Bostad vinner Kundkristallen i kategorin "Största lyft serviceindex"
Varbergs Bostad belönades igår kväll med ett av branschens mest prestigefyllda priser, Kundkrista...