Tusentals på Apple Bay Day!
Apple Bay Day, blev startskottet på Sveriges längsta sommar som vi har här i Varberg. Tusentals lockades till Apelviken.
Ut med hela den vackra viken cyklade och vandrade allt flera besökare under de sex laddade timmarna. När det blev dags för Danny på den stora scenen vid 16-tiden var det trångt och stämningen på topp. Under hela dagen fanns prova på-sporter som bland annat windsurf, surf och sup och uppvisning av beachhandboll och strandbrottning.
Företag och restauranger som har sin naturliga plats i viken hade egna specialerbjudanden.
ANSIKTSMÅLNING OCH BUBBELBALLS
Varbergs Bostad fanns på plats med tre tält och en bekväm lounge på stranden.
– Vår ansiktsmålning var otroligt populär bland barnen och Bubbleballs för de lite äldre kunde vi ha hållit på med hela dagen. Självklart kunde man smaka på vår egen honung och köpa med sig om man ville. Behållningen i år, när vi fyller 75, dubbleras och skänks till Almers hus, som drivs av Barncancerfonden, säger Dzejna Seta, kommunikationschef på Varbergs Bostad.
DANNY SAUCEDO PÅ SCEN
Varbergs Bostads maskot Bivar fanns på plats och som vanligt blir han centrum för alla barns intresse. Bivar hade säkert platsat i Bubbleballspelet också, där det gällde att iklädd luftfyllda ballongdräkter knuffa varandra lite hur som helst. Kul och helt galet, men nej tack, tänkte Bivar, som tog selfies med en massa glada barn i stället och dansade glatt när Danny sjöng.
Sista programpunkten för årets efterlängtade Apple Bay Day var just Danny Saucedos framträdande. Och vilken punkt! Stor succé!
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Hyresgästundersökning 2026: Tyck till om ditt boende
Hur upplever du tryggheten i ditt område? Får du den service du förväntar dig? Och hur fungerar k...
-
Träningen med proffsen: ”Det här blir en del av klassens historia”
För fjärdeklassarna på Almers skola kändes handbollsträningen som en vinst, innan de ens bytt om ...
-
Enkät från Varbergs Bostad om gemenskap och aktiviteter för dig som är 60+
På Varbergs Bostad arbetar vi aktivt för att skapa trygga och trivsamma bostadsområden där du som...
-
Stolt matchvärd: Förlust för WIC men hjärtlig stämning bland hyresgästerna på läktaren
Det blev jämn och spännande innebandymatch när WIC:s damer tog emot Storvreta IBK i Sparbanken Wi...
-
Påskpyssel, penséer och hyresgäster med vårkänslor i växthuset
Tanken med växthusen på Västra Sörse är att skänka odlarglädje och gemenskap. Vad passar då bättr...
-
Bivar och våra hyresgäster hejade fram HK Varberg till seger!
Varbergs Bostad var stolta matchvärdar och bjöd våra hyresgäster på fri entré för att heja fram H...