Insektshotellen på plats
De båda insektshotellen som högstadieeleverna var med att bygga under MOA-mässan nyligen, har nu placerats ut på Sörsedammen och Apelvikshöjd.
Vanchai, Johanna och Emelie på Mark- och Trädgårdsavdelningen, såg till att hotellen fick en perfekt placering i den vackra naturen och att de utrustades med allt som kan attrahera de flygande hotellgästerna.
På olika områden i stan har Varbergs Bostad nu totalt åtta insektshotell. Här finns också tolv bikupor, allt för att hjälpa och stimulera tillvaron för de olika insekter, framför allt de som har en uppgift i den livsviktiga pollineringen.
Om Varbergs Bostads engagemang för miljön och verksamhetens hållbara arbete kunde gymnasieeleverna lära sig under MOA-mässan.
Den interaktiva mässan bjöd på uppbyggda ”branschvärldar” där eleverna i varierande utsträckning kunde pröva på och få information om olika yrken. Varbergs Bostads monter, ”Bygga och Bo” delades med Derome och Varbergs Fastighets AB. Många andra yrkesföreträdare fanns representerade på mässan, liksom Blåljusverksamheten och Försvarsmakten. Allt för att vägleda och inspirera inför det stundande gymnasievalet och framtida yrkesval.
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Sommarjobbaren Walter: ”Jag har blivit händig och självständig”
Varje vår strömmar glada och positiva skolungdomar till vår sommarjobbsaudition för att säkra en ...
-
Sommarlovsfotboll med pannkaksfrukost blev en fullträff
Sommarens heta fotbollsfeber fortsatte när barn mellan 8 och 12 år från hela Varberg tog matchpro...
-
Fore! Här kommer sommarlovet i full swing
Varbergs Bostad bjöd in barn och ungdomar, kompisar, mammor, pappor och resten av familjen till H...
-
En riktig höjdarkväll med grillat och trevliga grannar
Varbergs Bostad tände upp grillen under det stora trädet och bjöd våra hyresgäster på korv och br...
-
Familjedagen blev en fest mellan husen på Sörse!
Bus och skratt, sprudlande energi, gemenskap och samhörighet mellan grannar och människor från ol...
-
Fika i försommargrönskan i Limabacka
Mattias fixar droppande kranar, kärvande lås och krånglande kylskåp, men just den här eftermiddag...