Ing-Marie är ny trygghetsvärdinna på Fogdevägen
Samlingslokalen för trygghetsboendet på Fogdevägen i Tvååker invigdes nyligen. Samtidigt hälsades nya trygghetsvärdinnan, Ing-Marie Bergman, välkommen av trygghetsvärdinnan Liselott Pettersson.
- Trevligt att vi nu är två värdinnor! Nu ska vi planera julen tillsammans, sa Liselott.
Sedan många år har Liselott Petersson den viktiga uppgiften; att ansvara för de boendes välbefinnande på Varbergs Bostads trygghetsboenden på Håsten och Träslövsvägen. Trygghetsboendet på Fogdevägen i Tvååker har dock inte erbjudit service i form av en trygghetsvärdinna. Inte förrän nu.
- Det ska bli så roligt att arbeta här, sa nyutnämnda värdinnan Ing-Marie Bergman när hon officiellt tillträdde sin nya tjänst.
ALLT SOM VÄXER
Ing-Marie kommer närmast från en tjänst på Mark- och Trädgårdsavdelningen, där hon sedan 2001 arbetat med allt som växer i företagets utemiljö. Men jobbet som trygghetsvärdinna har hon länge varit intresserad av:
- Jag arbetade tidigare inom hemtjänsten och tycker om att umgås med människor, säger Ing-Marie som genast såg till att använda sig av sina kunskaper från Mark- och Trädgård.
ODLA GRÖNSAKER
- Ja, jag har gjort i ordning fyra pallkragar med vinbär, blåbär, perenner och annat här utanför Fogdevägen. Och till våren ska vi ha två pallar till där vi ska odla grönsaker. Det här ska bli roligt. Jag ser verkligen fram emot mitt nya jobb och att få samarbeta med Liselott.
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Julfirande på Håstens och Träslövsvägens trygghetsboenden
Tomtemössan glittrar av paljetter när den glada hyresgästen kliver in i på julfesten. Applåderna ...
-
Femteklassarna fick träna handboll med HK Varbergs stjärnor
Idrottsläraren Jenny Bergman tog chansen och anmälde klassen till Varbergs Bostads utlottning av ...
-
Gåfotbollen är en promenadseger för glädje och gemenskap
Det svåraste med gåfotboll? Att låta bli att springa! Det konstaterade fjorton seniorer efter ett...
-
Ankarskolans femteklassare fick träna innebandy med Superligans spelare
Frans och Siri är 11 år och blev både överraskade och jätteglada när deras lärare berättade att k...
-
Julmiddag med julkonsert på Fogdevägen
Det är jul i varje vrå när trygghetsboendet på Fogdevägen samlas till julmiddag. Ett fint julbord...
-
Tomten, Lucia och alla snälla barn hälsar god jul från Bua
När julmarknaden öppnar i Bua, fylls torget av ljus och rörelse. Granen står grön och grann, mars...