Publikrekord för Bua IF under derbymatchen
Väröbacka vann derbyt mot Bua med 1–3. Varbergs Bostad var på plats med en massiv insats som matchvärd.
- Vi har fortfarande möjlighet att gå upp och det positiva var ju att vi slog publikrekord med över 300 personer under en trots allt mycket trevlig kväll, sade Buas Janne Engblom efteråt.
En vinst mot Väröbacka hade kunnat säkra ett avancemang för Bua till serie fyra. Men än återstår fyra matcher, så möjligheten kvarstår. Laget fick dock spela inför rekordpubliken, över 300 personer, som njöt av det fantastiska vädret och Team Varbergs Bostads insatser som matchvärd:
- Vi bjöd på entrén så alla fick en biljett som innebar god fika i form av en dryck, kaffe och bulle. En lott kunde man också få och där lottades sedan ut 15 fina priser till besökarna. Det var bra tryck från första stund, berättar Beatrice Gunnarsson, som tillsammans med Oliwia Johansson, Sanna Thorsson och Annika Thunelv såg till att allt flöt på som det skulle under kvällen.
Publiken levde med och hejade fram allt vad det gick. Stämningen var god och även om matchen inte utföll till hemmalagets favör, märktes det att många tog chansen att bara umgås med grannar och vänner.
I halvlek fortsatte fotbollsspelet när ett 20-tal glada barn deltog i en strafftävling, med priser till alla. Naturligtvis surrade även Varbergs Bostads kramgoa maskot Bivar omkring, dansade och hoppade till allas förtjusning.
Till sist utsågs matchens lirare av matchvärden, Varbergs Bostad, representerad av Beatrice och Oliwia, som delade ut priset till Niklas Hansson i Bua IF och David Ernarsson i Väröbacka.
Matchvärdskapet är ett led i det samarbete som Varbergs Bostad har med lokala idrottsföreningar, för att kunna erbjuda ungdomar i kommunen möjlighet till en aktiv och meningsfull fritid.
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Grill, prat och lek: ”Det bästa med Bua är gemenskapen”
Visst är det något speciellt med att ses, äta korv med bröd och bara prata en stund? Hyresgästen ...
-
Varbergs Bostad tar nästa stora steg på Sörse – byggstart för 126 nya bostäder i höst
Varbergs Bostads styrelse har fattat investeringsbeslut för Södra Sörse. Totalt omfattar projekte...
-
Apelvikshöjd: Rekordmånga fikasugna på kafferep
Varbergs Bostads kafferep bjöd på mer än mysig fika. Hyresgästerna Birgitta och Kjell träffade en...
-
Familjefest med Sabrie, Ola och hela Brunnsberg: ”Det var full fart!”
Visst regnade det litegrann. Men det hindrade inte att barn, mammor, pappor, grannar och vänner g...
-
Sommarjobbaren Ester: ”Det visste jag inte att jag kunde”
Under fyra sommarveckor fick våra sommarjobbare testa allt från att klippa buskar och rensa ogräs...
-
Håstens torgdag blev Bivars bästa födelsedag
Familjen med pappa Felix, mamma Jenny, barnen Alfred och Ludwig kom – men också pensionären Jan o...