Succé: Kramkalas och regnbågsfjärilar på Håstens Torgdag
Solen sken, vår maskot Bivar var på strålande humör och torget fylldes av glada barn och deras föräldrar. Uppåt sexhundra personer besökte Håstens Torgdag som bjöd på hinderbana, studsig hoppborg, ballongkreatör som gjorde skojiga figurer och en omåttligt populär ansiktsmålning.
Mamma Albana och hennes tre döttrar hade en härlig eftermiddag tillsammans:
– Det blev en härlig dag, både för mig och flickorna! Jag hämtade barnen direkt efter jobb och skola för att åka till torget. Vi har blivit bjudna på korv och bröd, sedan fick tjejerna leka och busa. Dorela som är 11 år hoppade i den roliga hoppborgen. Tiara som är 9 år och lilla Adora som är 2,5 år tyckte att det var fint att få ansiktsmålningar och leka och kramas med Varbergs Bostads Bivar. Vi åt glass och bara njöt i eftermiddagssolen.
Barnens favorit
Som vanligt när Bivar dyker upp blir det kramkalas och många high five med alla barn, ansiktsmålarna Carolina och Anja hade också fullt upp med att göra glada ansikten färgglada. Kön tog aldrig slut!
– Jag skulle tro att vi gjort säkert hundra ansiktsmålningar idag. Regnbågsfjärilar, enhörningar, blommor, fotbollsmotiv och så några med inspiration av Spindelmannen. Vi har haft jättekul, säger Carolina.
Håstens Torgdag arrangeras för tredje året i rad med Coops Hamid Avdic i spetsen:
– Anledningen till att vi startade evenemanget var att vi ville fylla torget med liv och göra något kul för alla barn och vuxna i området. Det har blivit en succé tycker jag, med hjälp av våra samarbetspartners.
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Isande vindar och värmande glöggmingel i kvarteret Havstruten
Julen närmar sig och vi fortsätter att sprida ljus i våra bostadsområden med trevligt mingel till...
-
Recension: Biokvällen får fem stjärnor av fem
Förväntansfulla hyresgäster fyllde foajén på Bio Capitol när Varbergs Bostad bjöd in till biokväl...
-
Stämningsfullt när hela bygden gick på julmarknad i Bua
Nu är det jul igen med rykande glögg och pepparkakor, julmust och värmande eldfat, en ståtlig gra...
-
Mysigt glöggmingel under julpyntad pergola på Krabbes väg
Marschallerna flammade vackert, julmusiken strömmade fridfullt och glöggdoften spred sig över nej...
-
Innebandy med proffsupplägg när sjätteklassarna tränade med WIC
Sjätteklassarna från Lindbergs skola strax utanför Varberg hade en spännande förmiddag i Sparbank...
-
Sjätteklassarna på Ankarskolan fick spela handboll med eliten
Ankarskolans sjätteklassare fick ryggsäckar, nyckelband, vattenflaskor och en matchtröja med hela...