Hackspettshäng på Söderhöjd!
Linnea Herlöv som är arbetsledare för yttre skötsel på Varbergs Bostad och Gyuner i hennes team, upptäckte nyligen att vi har spännande hyresgäster i närheten av bostadshusen på Söderhöjd.
– Det var en ren slump att vi upptäckte det! Vi skulle rensa bort några döda träd i en mindre skogsdunge bakom bostadsområdet på Söderhöjd. Då fick vi se tydliga spår av hackspettarnas hackande på trädstammarna. Därför valde vi att inte såga ner träden helt, utan enbart grenverket. Vi lät ungefär 2,5 meter av stammarna stå kvar, så att hackspettarna får ha kvar sitt ställe där de gillar att hänga. De överblivna grenarna har vi låtit ligga kvar på marken, eftersom mindre insekter gillar att bygga bo där. Förhoppningsvis hittar igelkottarna hit och kan övervintra kommande vinter, säger Linnea.
Sveriges vanligaste hackspett?
Det finns flera olika arter av hackspett, men den allra vanligaste i Sverige är Större hackspett som har en vit fläck på varje vinge. Hanen har svart hjässa med röd nacke, medan honan saknar röd nackfläck. Båda har röd undre stjärttäckare.
Vilken lyx att få ha så fina fåglar precis runt knuten. Tack Linnea för rapporten!
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Handbollsfest med hemmavinst i Arena Varberg
Varbergs Bostad var stolta matchvärdar i helgens match när HK Varberg vann mot Kungälvs HK – med ...
-
Varbergs Bostad nominerade till Kundkristallen
Varbergs Bostad har blivit nominerade till det prestigefyllda priset Kundkristallen 2024 i kat...
-
Isande vindar och värmande glöggmingel i kvarteret Havstruten
Julen närmar sig och vi fortsätter att sprida ljus i våra bostadsområden med trevligt mingel till...
-
Recension: Biokvällen får fem stjärnor av fem
Förväntansfulla hyresgäster fyllde foajén på Bio Capitol när Varbergs Bostad bjöd in till biokväl...
-
Stämningsfullt när hela bygden gick på julmarknad i Bua
Nu är det jul igen med rykande glögg och pepparkakor, julmust och värmande eldfat, en ståtlig gra...
-
Mysigt glöggmingel under julpyntad pergola på Krabbes väg
Marschallerna flammade vackert, julmusiken strömmade fridfullt och glöggdoften spred sig över nej...