Recension: Biokvällen får fem stjärnor av fem
Förväntansfulla hyresgäster fyllde foajén på Bio Capitol när Varbergs Bostad bjöd in till biokväll med nya filmen ”Jönssonligan kommer tillbaka”. Den här gången skulle de lägga vantarna på ett T-Rex-skelett från Naturhistoriska museet, men vägen dit kantas av oväntade hinder.
Hyresgästen Pelle Eriksson kom tillsammans med sina barnbarn och gav hela evenemanget höga betyg. Men hur många stjärnor fick filmen?
– Hela inramningen och biokvällen var jättemysig. Vi fick ett bra mottagande när vi kom och vi bjöds på generöst med popcorn och dricka till alla. Mitt yngsta barnbarn är 6 år och det äldsta är 14 år. Vad jag vet, så har de aldrig sett Jönssonligan tidigare, säger Pelle.
Barnbarnen tyckte att filmen var rolig och betyget blev fem stjärnor av fem för biokvällen.
Vad tyckte då Pelle själv om filmen?
– Jo, den var bra, fast man är ju van vid den gamla Jönssonligans Sickan, Vanheden och Dynamit-Harry. Jag är 68 år nu och har sett många av filmerna när jag var lite yngre, så alla de har man ju gamla minnen till. Robert Gustafsson var ju bra, så jag kommer nog att vänja mig vid den nya rollbesättningen. Handlingen var spännande med biljakter och sådant. Filmen får tre stjärnor av fem av mig, säger Pelle.
Olivia Johansson på Varbergs Bostad sammanfattar sina intryck från kvällen:
– Det var fullsatt salong och runt två hundra hyresgäster lyckades knipa biljetter till ett väldigt förmånligt subventionerat pris. Stämningen var fin, alla var glada och nöjda. Någon berättade att de sällan går på bio, men att det här var ett tacksamt och mysigt inslag en vanlig decemberkväll. Filmen var bra och passade allt från barnfamiljer till pensionärer, tycker jag. För oss på Varbergs Bostad är aktiviteter dessa biokvällar ett bra sätt att träffa våra hyresgäster och göra något trevligt tillsammans, säger Olivia.
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Elliot recenserar: Folkfesten på Håsten var toppen
Årets familjedag på Håsten blev en folkfest! Runt 500 besökare strömmade till bostadsområdet där ...
-
Fotbollsträning med BoIS-idolerna på schemat!
Sjätteklassarna från Väröbackaskolan var taggade på att spela fotboll och hänga med serieledarna ...
-
Hyresgästen Hannu: ”Jag dricker inte kaffe, men kafferepet var jättetrevligt!”
Visst var det lite kylslaget, men Veddigeborna trotsade regnmolnen och bjöd på varm gemenskap på ...
-
Korv, bröd och kalasbra mingel på Öders gränd
Ett trettiotal glada hyresgäster mellan 3 och 80 år dök upp när Varbergs Bostad bjöd in till gril...
-
Trönningeskolans femteklassare: VIP med WIC
Läraren Elisabeth nominerade sin klass till att vinna en träning med A-lagsspelarna i Warbergs In...
-
Vilket kafferep vi fick på Sveagatan!
Sockerkringlor, kolasnittar, kanelbullar, några kannor kaffe och en strålande vårsol. Mer behövs ...