Tack Adrienne, Valter och alla andra duktiga sommarjobbare!
Under fyra veckor har våra sommarjobbare dykt upp redan klockan 07 och tagit hand om allt från utemiljöer till krånglande fönster. Med positiv energi, arbetsvilja och proffsig inställning har de gjort vardagen lite enklare och trevligare för oss och våra hyresgäster. Bra jobbat!
– Tack! Allt har varit superbra, men det bästa var att jobba tillsammans med Robin. Han är reparatör och jättetrevlig, lätt att prata med och väldigt bra som handledare. Vi åkte runt och fixade saker som behövde fixas i olika lägenheter. Exempelvis att laga fönster som inte gick att öppna och fixa stopp i ett handfat. Robin visade och nästa gång fick jag göra det helt själv. Och jag löste det. Det är kul att lära sig nya saker, säger Valter.
Vilket är ditt roligaste minne från sommarjobbet?
– Det har varit kul att lära känna både de andra sommarjobbarna och personalen på Varbergs Bostad. Alla är supertrevliga! Men mitt bästa minne? Jag tror det var en frukost någon av de allra första dagarna på jobbet. Jag spelade kort med Chai som också jobbar på Varbergs Bostad. Jag vet inte vad som hände, men vi skrattade hela frukosten. Efter det så spelade vi kort varje dag, Chai och jag, berättar Valter.
Adrienne har också haft kul på sitt sommarjobb – hennes allra första!
– Det har inte alls varit jobbigt att gå upp tidigt och vara på jobbet klockan 07, bara jätteroligt. Vi har ätit frukost och lunch tillsammans, gått våra rundor i miljöhusen och fräschat upp, bytt lås, fixat eluttag, plockat skräp och rensat i utemiljöerna. Jag har lärt mig mycket, bland annat vad som är ogräs och inte. Men också hur det är att få ta ansvar och jag har känt att det jag har gjort har varit viktigt, säger Adrienne.
Valter berättar en annan viktig sak han har blivit bra på!
– Jag har blivit bättre på att prata med folk som jag inte känner. Man pratar ju lite med hyresgästerna varje dag och det är helt nya arbetskollegor. Jag blir inte lika nervös längre och det är skönt, säger Valter.
Win-win-win
Sommarjobbarna är ett värdefullt tillskott för oss på Varbergs Bostad, men också ett viktigt inslag i vårt sociala hållbarhetsarbete.
– Sommarjobben är vårt sätt att hjälpa till att skapa arbetstillfällen för unga människor i Varberg. Samtidigt är ungdomarna bra stöttning i vår verksamhet i semestertid, vilket även är positivt för våra hyresgäster. Så det är win-win-win, säger Clara Olson som är HR-strateg på Varbergs Bostad.
Publicerad: | Senast ändrad:
Fler nyheter
-
Julfirande på Håstens och Träslövsvägens trygghetsboenden
Tomtemössan glittrar av paljetter när den glada hyresgästen kliver in i på julfesten. Applåderna ...
-
Femteklassarna fick träna handboll med HK Varbergs stjärnor
Idrottsläraren Jenny Bergman tog chansen och anmälde klassen till Varbergs Bostads utlottning av ...
-
Gåfotbollen är en promenadseger för glädje och gemenskap
Det svåraste med gåfotboll? Att låta bli att springa! Det konstaterade fjorton seniorer efter ett...
-
Ankarskolans femteklassare fick träna innebandy med Superligans spelare
Frans och Siri är 11 år och blev både överraskade och jätteglada när deras lärare berättade att k...
-
Julmiddag med julkonsert på Fogdevägen
Det är jul i varje vrå när trygghetsboendet på Fogdevägen samlas till julmiddag. Ett fint julbord...
-
Tomten, Lucia och alla snälla barn hälsar god jul från Bua
När julmarknaden öppnar i Bua, fylls torget av ljus och rörelse. Granen står grön och grann, mars...